Tu stiahnuť katalóg produktov

X

+421 948 502 514

Nanotechnológia v športe

V oblasti športu sa pravidelne predstavujú nové technológie, ktoré zlepšujú výkony športovcov. Nanotechnologické novinky nie sú výnimkou.

1. Ľahšie a silnejšie vybavenie

Začneme tým, že nanotechnológia dokáže akýkoľvek materiál nielen odľahčiť, ale zároveň aj spevniť. Napr. dnes sa už holeňové chrániče pre futbalistov vyrábajú z nano štrukturovaných plastov, pretože sú ľahké, tenké a dostatočne pevné na to, aby ich tenká vrstva poskytla dokonalú ochranu pred kopancami alebo nárazmi. Ešte lepšie vlastnosti majú plastové materiály, ktoré obsahujú tzv. uhlíkové nanotrubice, ktoré sú ešte silnejšie a ešte ľahšie.

Po tom, ako Roger Federer vyhral množstvo tenisových turnajov s nano vylepšenou tenisovou raketou, začala aj väčšina ostatných profesionálov používať tieto rakety práve kvôli ich mimoriadnej sile, ktorú pri údere vytvárajú.

 

Aj preto sa dnes tieto nanokompozitné materiály používajú v raketách pre squash, badminton, v baseballových pálkach, v hokejkách, v snowboardoch, v lyžiarskej výstroji, v rybárskych prútoch, v golfových loptičkách a golfových paliciach.

2. Rýchlejšie bicykle

Podobný vývoj sa udial aj v cyklistike po tom, ako Floyd Landis v roku 2006 vyhral Tour de France na ľahkom bicykli, ktorý mal nano plastový rám. Odvtedy vývoj opäť pokročil a dnes výsledky hovoria sami za seba. Veď na najrýchlejšom bicykli na svete, ktorý má ultra ľahký aerodynamický nanokarbónový rám, preteká aj náš Peter Sagan, či Mark Cavendish. Nové nanomateriály sa v cyklistike okrem rámu používajú dnes už aj v kolesách, brzdách alebo helmách.

 

3. Nano impregnácia športového oblečenia a obuvi

Každé funkčné športové oblečenie má termoizolačné vlastnosti a schopnosť odvádzať pot – knôtový efekt, vďaka čomu je športovec stále v suchu a v teple. Tieto vlastnosti oblečenia však fungujú iba vtedy, ak je medzi funkčným oblečením a vonkajším oblečením suchá vzduchová vrstva.

Ak však vonkajšie oblečenie alebo obuv zmoknú alebo sa premočia, tak sa pri kontakte s funkčným oblečením knôtový efekt otočí a začne dochádzať k nasávaniu vody pod funkčné oblečenie. Okrem toho tam dochádza k tepelnému mostu, ktorý spôsobí, že naakumulované teplo veľmi rýchlo unikne von. Výsledkom je rýchle podchladenie, čo sa okamžite prejaví nielen na pocite, ale aj výkone a na zdraví.

K tomuto javu nedôjde, ak sa vrchné oblečenie naimpregnuje nanoochrannou vrstvou, ktorá vytvára okolo každého textilného vlákna alebo na koži neviditeľnú tenkú nanometrickú mriežku s týmito vlastnosťami:
- zachovávajú sa všetky pôvodné vlastnosti textilu a obuvi
- zabraňuje premočeniu a nasiakaniu vody
- zabezpečuje priedušnú a paropriepustnú vodeodpudivosť
- predlžuje životnosť oblečenia a obuvi
- znižuje námahu pri ďalšom čistení a údržbe
- zabezpečuje farebnú stálosť textilu a obuvi, pretože je odolná voči ÚV žiareniu

 

Takto perfektne funguje napr. nanoimpregnácia ISOKOR® LOTOS STANDARD na mierne namáhané textílie a obuv pre dospelých a deti, ktorá Vás udrží v suchu počas prechádzky v prírode, turistiky, pri campovaní alebo pri rekreačnom športe. S touto nanoimpregnáciou si budete môcť dovoliť chodiť do prírody s deťmi aj v čase, keď je na tráve ešte ranná rosa.

Profesionálne športové aktivity však vyžadujú profesionálny výkon aj od nanoimpregnácie. Tieto požiadavky dokonale spĺňa nanoimpregnácia ISOKOR® LOTOS PROFI, ktorá má dlhodobejší efekt a silnejšie ochranné vlastnosti. Ochráni akéhokoľvek športovca v akomkoľvek počasí a spríjemní mu, možno aj zlepší jeho športový výkon.

ISOKOR® … a je to v suchu

Ako správne vyčistiť fasádu
Novostavbu spozná na prvý pohľad každý. Fasáda novostavby sa pýši dokonalým vzhľadom, má sýte farby a nemá na sebe žiadne nečistoty. Bohužiaľ s postu...
PEM TRADE so značkou ISOKOR sponzoruje 3 známe cyklomaratóny
Púchovská spoločnosť PEM TRADE, s.r.o. so značkou ISOKOR® sa rozhodla v roku 2017 podporiť 3 známe slovenské cyklistické maratóny v rámci podujatia ŽU...
Zanechať komentár

Prosím prihláste sa alebo sa registrujte pre zobrazovanie