Tu stiahnuť katalóg produktov

Stiahnite sikatalogs Policy I Understand

+421 948 502 514

Lotosový kvet (v bahne a predsa stále dokonale čistý)

Lotos je vodná rastlina, ktorá pochádza z Ázie a Ameriky a má listy aj kvet, ktoré plávajú na hladine. Podobá sa leknu, ktoré poznáme aj zo Slovenska.  Lotosovému kvetu sa darí hlavne v stojatých a pomaly tečúcich vodách.  Lotos má tiež významnú úlohu vo východnom náboženstve a lekárstve, bol a je posvätnou kvetinou a je všeobecne považovaný za symbol čistoty.

V čom spočíva tajomstvo lotosového kvetu?

Aj napriek tomu, že lotosový kvet je neustále vystavovaný prachu, špine, dažďu, blatu a ďalším vonkajším vplyvom, listy lotosového kvetu ostávajú stále čisté a suché. Vedci v roku 1964 objavili, že tajomstvo lotosového kvetu je ukryté na povrchu jeho listov. Povrch jeho listov pokrývajú tenké hrbolčeky vysoké jednu miliardtinu metru (1 nm), ktoré sú tak malé, že sa medzi ne nedokáže dostať ani voda, ani žiadne ďalšie nečistoty. Tieto hrbolčeky menia vodu na guľôčky a takto chránia rastlinu pred vodou a usadzovaním nečistôt. Táto schopnosť lotosu udržuje jeho listy a kvety stále čisté a suché, aj za silného dažďa. Práve schopnosť rastliny zostávať stále čistá aj napriek tomu, že vyrastá z bahna, veľmi zaujala širokú vedeckú komunitu a dnes je známa ako „efekt lotosového kvetu“ alebo ako "samočistiaci efekt".

Lotosový efekt

Je to jav spočívajúci v tom, že sa na určitých povrchoch mení voda na guľôčky (hydrofóbnosť), ktoré z povrchu stekajú dole a pritom berú so sebou aj rôzne nečistoty. Vedcom sa vďaka vývoju nanotechnológie podarilo veľké tajomstvo čistoty lotosu napodobniť a preniesť aj do priemyslu a do našich domácností. Vytvorili tak povrchy, ktoré sú vode odolné a majú samočistiace vlastnosti.

Ako využiť efekt lotosového kvetu v bežnom každodennom živote?

Pýtate sa, ako by ste si mohli vďaka samočistiacemu efektu uľahčiť život? Máte doslova nekonečné množstvo možností. Produkty ISOKOR® vďaka aktívnym NANO časticiam vytvoria na povrchu materiálu neviditeľnú paropriepustnú vrstvu, ktorá je hydrofóbna a samočistiaca, napr.:

  1. Ak máte radi sucho v topánkach, čistú bundu, alebo si nechcete robiť starosti s tým, že vám deti zase zašpinia váš obľúbený gauč kečupom alebo kolou, tak potom určite vyskúšajte NANO impregnáciu textilu a kože produktom ISOKOR® LOTOS STANDARD alebo ISOKOR® LOTOS PROFI.
     
  2. Chceli by ste si ušetriť drinu s čistením fasády, dlažby, betónu, dreva alebo strechy? Potom je pre vás ideálna NANO impregnácia minerálnych povrchov proti usadzovaniu špiny a ich opotrebeniu produktom ISOKOR® SW alebo ISOKOR® SW EKO.
     
  3. Veľmi populárnym produktom sú tiež neviditeľné tekuté nano stierače, ktoré vám zaručia bezpečný výhľad z auta a hlavne bezpečnejšiu jazdu za každého počasia, čo je vlastne NANO ochrana lesklých povrchov produktom ISOKOR® POLISHER. Ideálny aj na ochranu umývadiel, vane, sprchového kúta, záchoda alebo chrómových doplnkov.

V príkladoch využitia NANO produktov s efektom lotosového kvetu by sa dalo pokračovať skoro do nekonečna. Odporúčame Vám preskúmať náš web a zistiť, ktorý produkt splní Vaše potreby.
 

… chránime Vaše hodnoty
Čo je NANO technológia?
Ako vznikla nanotechnológia? Myšlienky o nanotechnológii začali niekedy v roku 1959 na stretnutí fyzikov v Technologickom inštitúte v Kalifornii. Ame...
Zanechať komentár

Prosím prihláste sa alebo sa registrujte pre zobrazovanie