Tu stiahnuť katalóg produktov

Stiahnite sikatalogs Policy I Understand

+421 948 502 514

Čo je nanotechnológia?
Nanotechnológia je veda, ktorá skúma veci na ich atómovej úrovni, t.j. vo veľkosti do 100 nanometrov. Uplatnenie poznatkov nanotechnológie môžeme nájsť v rôznych odvetviach ako je chémia, biológia, fyzika alebo veda o materiáloch.

Ako vznikla nanotechnológia?
Myšlienky o nanotechnológii začali niekedy v roku 1959 na stretnutí fyzikov v Technologickom inštitúte v Kalifornii. Americký fyzik Richard Feynman popísal v jeho prejave s názvom "Tam dole je veľa miesta" proces, v ktorom je možné ovládať jednotlivé atómy a molekuly. Pojem nanotechnológia sa však objavil až o desať rokov neskôr pri skúmaní ultraprecízneho obrábania. Éra modernej nanotechnológie sa začala v roku 1981 s príchodom tunelového mikroskopu, ktorý dokázal vidieť jednotlivé atómy.

 

Fyzik Richard Feynman (1918-1988)

Ako veľký je jeden nanometer?
Nanotechnológia a nanovedy pracujú s atómami a molekulami s veľkosťou 1 - 100 nm (nanometrov). Jeden nanometer je jedna miliardtina metra. Pre Vašu lepšiu predstavivosť:

 

 
Čo spôsobilo rozvoj nanotechnológie?
Nanotechnológia znamená schopnosť vidieť a kontrolovať jednotlivé atómy a molekuly. Všetko sa skladá z atómov. Jedlo, oblečenie, budovy, domy ako aj naše vlastné telo. Lenže atómy nie je možné vidieť voľným okom. V skutočnosti ho nevieme vidieť ani bežnými mikroskopmi. Mikroskopy, ktoré dokážu vidieť nanočastice boli vynájdené len nedávno. Akonáhle mali vedci tie správne nástroje, ako napríklad skenovací tunelový mikroskop (STM) a mikroskop atomárnych síl (AFM), naštartoval sa vek nanotechnológií. Dnešní vedci a inžinieri vďaka týmto prístrojom vedia nachádzať širokú škálu spôsobov ako účelovo vytvárať materiály o veľkosti nanometrov a využívať tak ich vylepšené úžitkové vlastnosti ako napr. vyššiu pevnosť, nižšiu hmotnosť, lepšiu tepelnú odolnosť, lepšiu kontrolu svetelného spektra, väčšiu chemickú odolnosť atď..

Skenovací tunelový mikroskop

Vitajte vo svete NANO technológie!

Lotosový efekt v NANO technológií
Lotos je vodná rastlina, ktorá pochádza z Ázie a Ameriky, a má listy aj kvet, ktoré plávajú na hladine. Podobá sa leknu, ktoré poznáme aj zo Slovenska...
Rozdiel medzi bežnou a NANO impregnáciou betónu
Pri bežnej penetrácii betónu alebo kameňa dochádza k vytvoreniu súvislého ochranného filmu na báze silikónu, teflónu, živice, vosku či oleja, ktoré za...
Zanechať komentár

Prosím prihláste sa alebo sa registrujte pre zobrazovanie