Tu stiahnuť katalóg produktov

Stiahnite sikatalogs Policy I Understand

+421 948 502 514

Ako správne vyčistiť fasádu

Novostavbu spozná každý na prvý pohľad. Fasáda novostavby sa pýši dokonalým vzhľadom,  má sýte farby a nemá na sebe žiadne nečistoty. S postupom času však farby blednú, nečistôt pribúda a fasáda nadobúda starošedý vzhľad. A práve fasáda je vizitkou každej budovy. Či už ide o jednotlivca, firmu, inštitúciu alebo výrobnú budovu, fasáda vždy klientovi napovedá, aký typ majiteľa ste. Preto by mali všetci majitelia domov alebo budov venovať dostatočnú pozornosť práve čisteniu fasády.

Čím môže byť fasáda znečistená?

Fasády môžu byť znečistené následkom viacerých externých vplyvov. Najčastejšími dôvodmi znečistenia sú:

• Usadený prach, dym, priemyselný smog a blato
• Vyblednuté farby pôsobením ÚV žiarenia, vplyvom dažďa alebo vetra
• Znečistenie vandalmi - sprejovanie alebo maľby
• Plesne, machy alebo lišajníky
• Soľné kvety alebo výkvety

Prečo vyčistiť fasádu?

Hlavným dôvodom je samozrejme estetický vzhľad budovy, pretože zašednutá a špinavá fasáda nie je práve reprezentatívna. Zvlášť zateplené fasády mávajú v technickej špecifikácii inštrukcie na ich čistenie raz za 3 až 5 rokov, pretože zateplenie znižuje cirkuláciu vzduchu a vo vlhkom prostredí s nedostatkom slnka nestíhajú steny poriadne preschnúť. Výsledkom je, že najčastejšie severná strana domu býva zarastená machmi alebo plesňami a pokiaľ fasádu nečistíme, vzniknuté kolónie mikroorganizmov nenávratne znehodnotia celú fasádu. Mikroorganizmy, ktoré sa na fasáde rozširujú sú riasy, čierne plesne a ich spóry a sú pre zdravie človeka škodlivé. Šíria sa vzduchom okolo celého domu, prenikajú aj dovnútra a vytvárajú v interiéri nevhodné podmienky obzvlášť pre malé deti a starších ľudí. Čistá fasáda a pravidelné čistenie má však aj iné výhody:

• Čistá fasáda dodáva domu na hodnote a pomáha pri predaji
• Pri odstránení lišajníkov, machov a plesní sa zlepšuje vnútorná mikroklíma objektu
• Pravidelne čistená fasáda má oveľa dlhšiu životnosť ako nečistená
• Čistenie fasády je nutné urobiť vždy pred plánovanou rekonštrukciou objektu

Možnosti čistenia

Čistenie fasády nie je nič zložité, ak použijete na nečistoty správnu techniku. V dnešnej dobe sú už k dispozícií špeciálne technológie pre čistenie fasád a iných stavebných povrchov, ktoré sú ale pre bežného používateľa príliš drahé na to, aby sa mu ich oplatilo kúpiť a použiť iba raz za pár rokov. Preto sa celkom určite oplatí kontaktovať pre vyčistenie fasády špecializovanú firmu, ktorá dokáže odstrániť starú zašlú špinu a dokáže si poradiť aj s grafitmi. Aké sú teda možnosti čistenia:

Vysokotlakovou vodou

Táto metóda je veľmi účinná pri fasádach znečistených prachom, pavučinami, blatom alebo inými mechanickými nečistotami. Na čistenie je potrebné použiť wapku a akúkoľvek čistú vodu. Vysokotlakové zariadenie sa jednoducho pripojí na hadicu s vodou, zapojí do elektrickej zásuvky a môžete začať čistiť. Vysokotlakový vodný lúč môže byť ale pri neodbornom používaní nebezpečný. Nikdy sa s ním nesmie mieriť na osoby, zvieratá, elektrické vedenie, elektrické prístroje pod napätím ani na wapku samotnú. Tryskou čistíme fasádu vo vzdialenosti min. 15 cm od fasády a viac, pretože pri menšej vzdialenosti majú trysky príliš vysoký tlak a môžu fasádu mechanicky poškodiť. Pri tejto metóde je možné do vody primiešať iba BIO čistiace prostriedky, nakoľko voda pri čistení strieka do veľkej vzdialenosti a môže sa dostať aj do pôdy.


Vodou a rotačnou kefou

Pri tejto metóde sa využívajú špeciálne rotačné kefy rôznych druhov podľa typu fasády a druhu nečistôt. Znečistená fasáda je čistená šetrne bez rizika jej poškodenia. Na čistenie sa používa iba demineralizovaná voda, do ktorej sa podľa nečistoty môže pridať koncentrovaný biologický alebo chemický čistiaci prostriedok. Takýto roztok na seba viaže prach a nečistoty usadené na fasáde, rozpúšťa všetky organické nečistoty, odmasťuje fasádu a tak dochádza k jej hĺbkovému vyčisteniu. Vďaka tomu vydrží fasáda dlhšiu dobu čistá než je tomu pri bežnom čistení. Týmto spôsobom možno odstrániť a vyčistiť fasádu aj od plesní, húb, machov, dymu, sadzí a iných mastných nečistôt.


Pieskovanie

Pieskovanie je tlakové čistenie fasády abrazívom - pieskom. Tento spôsob je síce veľmi účinný, ale veľmi prašný, pretože dokáže vytvoriť až niekoľko metrov veľký pieskový oblak. Obdobnou metódou je využitie vysokotlakového vodného lúča s prisávaním piesku alebo tryskanie pod vodnou clonou, kedy sa k abrazívu pridáva voda až v koncovej tryske. Najnovším spôsobom je systém, ktorý unáša zmes piesku a vody prúdom stlačeného vzduchu priamo k čistenej ploche.


Suchý ľad

Fasádu je možné čistiť aj pomocou suchého ľadu. Toto inovatívne čistenie je obzvlášť šetrné a odstráni z povrchu aj staršie nečistoty. Je to spôsob čistenia pomocou otryskávania suchým ľadom, pri ktorom pevné čiastočky suchého ľadu (tzv. pelety) sú pomocou stlačeného vzduchu a špeciálneho dávkovacieho zariadenia aplikované na čistený povrch. Suchý ľad má teplotu približne -78°C. Pri akcelerácii čiastočiek ľadu (peliet) proti čistenému povrchu dochádza vplyvom rozdielnych teplôt médií k termálnemu šoku, ktorý spôsobuje narušenie väzieb medzi podkladom a odstraňovanou vrstvou. Čiastočky suchého ľadu, ktoré dopadajú vysokou rýchlosťou na čistený povrch a tlak vzduchu odstránia nečistotu bez abrazívnych účinkov na čistený povrch. Táto metóda je veľmi šetrná a jemná k životnému prostrediu.

Je možné čistý vzhľad fasády predĺžiť?

Áno, čistý vzhľad už vyčistenej fasády je možné predĺžiť tak, že sa naimpregnuje ochrannou NANO vrstvou ISOKOR® SW. Táto nanotechnológia vytvorí na fasáde neviditeľný paropriepustný ochranný film, ktorý odpudzuje vodu a nečistoty a fasáda tak získa samočistiacu schopnosť. Ďalšou výhodou je, že životnosť nanotechnológie ISOKOR® SW aplikovanej na zvislú fasádu je až 8 rokov. Aplikáciou nanotechnológie na vyčistenú fasádu viete zabezpečiť jej dlhodobo čistý vzhľad a naviac ušetríte náklady na jej časté čistenie.   

Máte záujem o vyčistenie Vašej fasády?

Pošlite nám e-mail na adresu info@isokortrade.sk s požiadavkou o vypracovanie cenovej ponuky a uveďte tam prosím tieto informácie:

- rozmery budovy (v, š, h)
- plocha na čistenie v m2 (bez okien, balkónov a dverí)
- adresa bytového domu (z dôvodu osobnej obhliadky)
- druh fasády a kedy bola urobená
- kontaktná osoba s tel. číslom (pre potreby dodatočných informácií o fasáde)

ISOKOR® … chránime Vaše hodnoty

Voda a stavebné materiály
Naši predkovia už od nepamäti považovali vodu za dobrého sluhu, ale zlého pána. Už vtedy vedeli, že voda vie nielen pomáhať, ale aj ničiť. Znehodnoten...
Zanechať komentár

Prosím prihláste sa alebo sa registrujte pre zobrazovanie